راهنمای انتخاب پمپ

پمپ های متفاوت برای چه محصولاتی استفاده می‌شوند؟ بهترین پمپ برای محصول شما کدام است؟ پمپ های با ظاهر یکسان چه کاربرد های متفاوتی دارند؟

انتخاب پمپ مناسب برای محصولات متفاوت جزو کلیدی ترین موارد حائز اهمیت برای فروش بهتر در بازارهای داخلی و غیر داخلی است. پمپ‌ها اگرچه عملکرد مشترکی دارند اما کاربرد آنها بسته به جنس غلظت و نوع بطری و بسته بندی محصولات تغییر می‌کند. گاهی یک محصول می‌تواند چند نوع پمپ را در بر بگیرد اما فقط یک پمپ توانایی حفظ زیبایی و کارایی آن را داشته باشد. در این راهنما به بررسی بهترین پمپ ها برای محصول شما می‌پردازیم…

غلیظ پاش

جامع ترین ‌و از پر مصرف‌ترین پمپ های موجود در بازار پمپ های غلیظ‌پاش هستند، پمپ های این دسته تقریبا در تمامی محصولات با غلظت (ویسکوزیته) بالا استفاده می‌شوند. وجود تمامی استاندارد‌های کیفی لازم، خروج جریان ثابت محصولات و رعایت بهداشت بالا، این نوع پمپ‌ها را گزینه مناسبی برای خریداران کرده. همچنین از دیگر ویژگی های این دسته پمپاژ محصولات بسته به نیاز و فشار وارده می‌باشد.
 از انواع این نوع پمپ ها می‌شود به موارد زیر اشاره کرد:
پمپ اسکرو یا چرخشی (screw pump)
مورد استفاده‌ترین این نوع پمپ‌ها پمپ غلیظ‌پاش اسکرو یا چرخشی است. عملکرد ساده و هزینه اقتصادی آنها سبب به کارگيری بیشتر شرکت ها از این نوع پمپ ها شده، برای استفاده کافیست قسمت سری پمپ را به‌صورت دایره‌وار برای یک دور بچرخانید و خواهید دید که سری پمپ با شتاب به بالا پرت می‌شود و آماده استفاده است. قدرت بالای این نوع پمپ ها در کنار سرعت بالا و عملکرد صاف و بدون صدا سبب شده تا از غلیظ ترین مواد از جمله خمیردندان را پمپاژ کند. اما از طرفی قدرت بسیار زیاد و ظاهر نسبتا معمولی این پمپ ها باعث شده تا به ندرت محصولات آرایشی با پمپ اسکرو در بازار ببینیم. البته به‌پمپ با استفاده از مواد درجه یک و همینطور وجود امکان آبکاری پمپ ها زیبایی آنها را به مرحله تازه ای رسانده و در آینده شاهد استفاده بیشتر از این نوع پمپ در صنعت آرایشی نیز خواهیم بود.
استفاده از این پمپ در صنایع بهداشتی مانند صابون، لوسیون بدن و صورت، شامپو، نرم کننده و مراقبت مو ، کرم و مراقبت پوست، ضد تعریق، موارد استفاده برای شست و شوی دهان و دندان از جمله خمیردندان خوشبو کننده و دهان شویه ، انواع ژل و روغن، ضدعفونی کننده شوینده های سطح ، تمیزکننده ظروف و موارد پلاستیکی ، شوینده لباس ها، لوازم شست و شوی خودرو و قطعات جانبی آن توصیه می‌شود.
پمپ چپ و راست (left/ right pump)
پمپ غلیظ پاش چپ و راست در جایگاه دوم پر استفاده ترین نوع پمپ‌های لوازم آرایشی و بهداشتی است، نسبت به برادر بزرگتر خود یعنی پمپ‌های اسکرو، ظرافت و زیبایی بیشتری دارند بخصوص در دستان به‌پمپ با رنگ‌های متنوع و با کیفیت و یا آبکاری های ثابت و ماندگار بدون دخالت دست. همچنین سهولت استفاده به ویژگی های این پمپ افزوده شما حتی می‌توانید از یک دست محصول را پمپاژ کنید ؛ کافیست قسمت بالایی پمپ را به چپ برده تا پمپ در حالت قفل قرار بگیرد و یا به راست برده تا خروجی باز شود و آماده استفاده شود. این نوع پمپ همانند پمپ اسکرو برای محصولاتی با غلظت بالا استفاده می‌شوند. اما به‌پمپ با استفاده از به روز ترین تکونولوژی در ساخت این نوع پمپ‌ها فراتر رفته و از نسل جدید آنها که فاقد فنر در تماس با محصول است رو نمایی کرده. درواقع فنر مورد استفاده در این نسل هیچگونه ارتباطی با مواد داخل پمپ نداشته که این ویژگی، امر بازیافت را نیز دوچندان ساده کرده. مواد مورد استفاده در این نوع پمپ علاوه بر استاندارد های لازم کاملا طبیعت‌دوست بوده و سبب کمک به محیط زیست و سیاره‌مان می‌شود.
از موارد استفاده این پمپ می‌شود به:
محصولات حساس با فلز، محصولات مورد استفاده برای کودکان و افراد حساس، مصحولات مورد استفاده برای حیوانات و دامداران از جمله مواد غذایی و شوینده ها، صنایع غذایی از جمله خامه، ژله، رب و سس، عسل، مایعات با غلظت بالا، شکلات و خمیر صنایع بهداشتی مانند صابون، لوسیون بدن و صورت، شامپو، نرم کننده و مراقبت مو ، کرم و مراقبت پوست، ضد تعریق، موارد استفاده برای شست و شوی دهان و دندان از جمله خمیردندان خوشبو کننده و دهان شویه ، انواع ژل ، ضدعفونی کننده شوینده های سطح ، تمیزکننده ظروف و موارد پلاستیکی ، شوینده لباس ها، لوازم شست و شوی خودرو و قطعات جانبی آن و همچینین موارد باغبانی و گلخانه ای اشاره کرد.

Spray

دسته بندی دومی که در تقسیم بندی پمپ های آرایشی بهداشتی با آن رو به رو می‌شویم، رقیق پاش یا اسپری نام دارد که خود شامل بخش های کوچکتر و انواع مختلفی از پمپ می‌شود، در ادامه با دو نوع کلیدی و پرکاربرد از این نوع پمپ آشنا می‌شویم…
 پمپ رقیق پاش مه‌پاش( mist sprayer )
اولین و پر استفاده ‌ترین پمپ در بازار اسپری ها پمپ مه‌پاش می‌باشد. عملکرد ساده تنها با فشردن قسمت رویی و امکان تغییر ظاهر و تنوع بالا در حوزه زیبایی به ویژگی های این محصول افزوده. به‌پمپ این پمپ را با مواد درجه یک و بی‌نظیر در بازار داخلی، تنوع بالای رنگ و آبکاری با کیفیت تحت خلأ و کپ کریستال دودی، شفاف یا رنگی ارائه می‌دهد که مناسب برای محصولات لوکس آرایشی و بهداشتی هستند.
استفاده از اين نوع پمپ در صنایع بهداشتی مانند مواد شوینده سر و بدن از قبیل اسپری شست و شوی صورت و مو، اسپری رنگ مو، اسپری براق‌کننده مو، شپش کش، لوازم آرایشی صورت، ضد‌آفتاب، بهداشت و زیبایی ناخن، لوازم مراقبت از پوست و بدن ، ضد تعریق، بادی اسپلش، لوازم شست و شوی دهان و دندان، خوشبو کننده، عطر ادکلن و اسپریر جیبی یا معمولی، انواع روغن و مایعات بهداشتی، الکل‌پاش، سم پاش، لیز کننده، چرب کننده، ضدعفونی کننده های سطوح و براق کننده انواع سطح‌ها، محصولات مورد استفاده برای حیوانات و تغذیه آنها تمیزکننده سر و بدن حیوانات، شوینده های مخصوص محیط حیوانات، آفت کش حیوانات، شربت‌پاش مخصوص حیوانات، صنایع تحریری مانند رنگ‌ و روغن پاش، چسب و اسپریر مخصوص، محصولات باغبانی مانند براق کننده گیاهان، آفت کش گیاهان، پخش کننده ویتامین و پروتئین بر روی گیاهان، صنایع غذایی مانند روغن‌پاش، مایعات‌ادویه‌پاش، خوشبو کننده، مایعات با غلظت پایین و مواردی جهت تزئینات غذا توصیه‌ می‌شود.
پمپ رقیق‌پاش مینی‌تریگر (Mini Trigger) 
مشابه پمپ های مه‌پاش این پمپ نیز در اکثر صنایع کاربرد های بسزایی دارد. به‌پمپ اولین ارائه دهنده پمپ‌های مینی‌تریگر به صورت کاملا داخلی و با صرفه‌جویی در هزینه های تولیدی است. پیش از این همه‌ی مینی‌تریگر ها تنها از کشور چین قابل تهیه بودند. عملکرد این پمپ بسیار ساده و تنها با فشردن ماشه به داخل عمل ‌می‌کند. تمامی مینی‌تریگر های ساخته شده در به‌پمپ از باکیفیت ترین مواد موجود است که سبب افزایش کیفیت و زیبایی مینی‌تریگر ها می‌شود. تنوع رنگ های بالا و قابلیت شخصی سازی گسترده این پمپ فقط در به‌پمپ موجود است. 
استفاده از اين نوع پمپ در صنعت آرایشی بسیار مورد توجه واقع شده و لوازم آرایشی صورت، ضد‌آفتاب، بهداشت و زیبایی ناخن و مو عمدتا از این پمپ هستند‌. همچنین این پمپ در صنایع بهداشتی مانند مواد شوینده سر و بدن از قبیل اسپری شست و شوی صورت و مو، اسپری رنگ مو، اسپری براق‌کننده مو، چرب کننده بدن و مو، شپش کش، لوازم مراقبت از پوست و بدن ، ضد تعریق، بادی اسپلش، لوازم شست و شوی دهان و دندان، خوشبو کننده، عطر ادکلن و اسپریر جیبی یا معمولی، انواع روغن و مایعات بهداشتی، الکل‌پاش، سم پاش، لیز کننده، ضدعفونی کننده های سطوح و براق کننده انواع سطح‌ها، محصولات مورد استفاده برای حیوانات و تغذیه آنها تمیزکننده سر و بدن حیوانات، شوینده های مخصوص محیط حیوانات، آفت کش حیوانات، شربت‌پاش مخصوص حیوانات، صنایع تحریری مانند رنگ‌ و روغن پاش، چسب و اسپریر مخصوص، محصولات باغبانی مانند براق کننده گیاهان، آفت کش گیاهان، پخش کننده ویتامین و پروتئین بر روی گیاهان، صنایع غذایی مانند روغن‌پاش، مایعات‌ادویه‌پاش، خوشبو کننده، مایعات با غلظت پایین و مواردی جهت تزئینات غذا توصیه‌ می‌شود.