از دیگر تجهیزات لازم برای ساخت انواع پمپ‌ها، ساچمه ها هستند.
قطعه ای حساس که از شیشه یا پلاستیک تشکیل می‌شوند و به شکل کروی کامل و بدون زائده هستند. حساسیت این قطعه به قدری است که اگر اندکی به وزن یا اندازه اضافه شود ممکن است عملکرد پمپ را به کلی دچار اختلال کند بنابرین تمامی ساچمه ها قبل از به کارگیری حتما تست و آزموده می‌شوند.
این اجزای کوچک در جهت افزایش سرعت پمپاژ ، ممانعت از ورود دوباره هوا به محفظه محصولات و کنترل انتشار محصول در پمپ مورد استفاده قرار میگیرند.
هرچه کیفیت ساچمه مورد استفاده در پمپ بهتر باشد روند اتمام عمر مفید پمپ نیز کاهش می‌یابد. بنابرین بهترین نوع مورد ساچمه برای تامین کیفیت لازم ساچمه شیشه ای‌ است که هزینه بالاتری نسبت به ساچمه پلاستیکی را دارا است.
ساچمه های پلاستیکی بعد از مدتی به دلیل فشار مداوم بر آنها شکل کروی کامل را از دست می‌دهند و سبب اختلال در عملکرد پمپ می‌شوند. همچنین برخی از محصولات حساس ممکن است با جنس پلاستیک این نوع ساچمه ها واکنش داده و منجر به تخریب و بوجود آمدن نقص در کارایی محصول شود.
به‌پمپ همه‌ی ساچمه های پمپ‌های رقیق پاش و غلیظ پاش خود را از جنس شیشه تامین می‌کند تا علاوه بر حفظ مسئولیت کیفیت لازم، به عملکرد و کارایی پمپ نیز لطمه ای وارد نشود.