1. پمپ های مکش آب و مایعات و کف
پمپ های مکش مایعات از دیرباز تا کنون یاری دهنده انسان ها بوده اند و جامع ترین نوع پمپ هارا شامل میشود این دسته بندی بیشترین مصرف کننده را در بازار دارد.
این پمپ ها از قدیمی ترین نوع پمپ ها هستند که وضیفه اصلی آنها انتقال مایعات و حتی لجن ها از ورودی سیال یا نی به قسمت بالایی یا جلوییست.
تقریبا هرچیزی که اطراف ماست با این نوع پمپ در ارتباط است و رد پای آن در اکثر وسایلی که با آنها سر و کار داریم قابل تشخیص است دسته بندی پمپ های آرایشی و بهداشتی نیز در این شاخه قرار می‌گیرد و همین سبب بزرگتر شدن این دسته نسبت به بقیه شده است.
2. پمپ های افزایش دهنده قدرت و سرعت.
این شاخه از پمپ ها برای اولین بار دراوایل صده هجده میلادی در آمریکای جنوبی به بازار عرضه شدند و اولین نوع آن در خودروها قرار داشت امروزه از این پمپ ها در اکثر صنایع دستگاه ها و ماشین آلات استفاده میشود که با توجه به ابعاد و کاربرد متفاوت به دسته های دیگری تقسیم میشوند.
همانطور که از نامش انتظار میرود این پمپ ها وظیفه افزایش سرعت و قدرت در عملکرد موتور را به عهده دارند.
مدت زیادی از اختراع این نوع پمپ ها نمیگذرد اما در همین بازه کوتاه توانسته اند به مقدار قابل توجه ای سهم بازار را در دست بگیرند.
3. پمپ های مکش گاز و بخار
این نوع پمپ ها فراوانی کمتری در میان بقیه پمپ ها دارند اما وظیفه بسیار مهمی را به عهده دارند به طوری که فقدانشان باعث وجود اختلال در تولیدات و صنایع میزند.
اطلاعات زیادی از چگونگی ساخت این پمپ ها در گذشته در دسترس نیست اما با توجه به تحقیقات ارائه شده این پمپ ها به شکل نوین اولین بار در سالهای منتهی با جنگ جهانی اول به کار گرفته شدند.
نمونه ساده این پمپ ها در هزاره دوم میلادی در اطراف چاه های آب مناطق روستایی کشور ایتالیا دیده شدند که متشکل از شکم حیوانات و نوعی چوب بود و وظیفه ذخیره اکسیژن را داشت.
4. پمپ های کاهش و یا افزایش دهنده فشار
نقطه شروع این پمپ ها به صده ۱۶ برمیگردد دانشمند آلمانی اتو فون کریگه با کنارهم قرار دادن دو محفظه آب بندی شده و تخلیه مولوکول های هوا یک فشار منفی ایجاد کرد و این امر سبب تولید خلاء شد. امروزه از این نوع پمپ برای ساخت خلاء در آزمایشگاه های حرفه ای استفاده می‌شود.
نمونه دیگری از این پمپ ها در ماشین آلات سنگین برای جا به جایی قطعات بزرگ استفاده میشود. این پمپ ها بزرگترین نوع پمپ ها از لحاظ اندازه را شامل میشوند و با توجه به کمبود و مواد مورد استفاده در آنها از قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند.
5. پمپ های تخلیه باد
پمپ های تخلیه باد یا کمپرسور باد و مطعلقات آن اختراع نسبتا جدیدی در تاریخچه پمپ ها هستند، حدود چهار دهه پیش در اروپا شکل گرفتند و در آمریکا به بلوغ رسیدند.
این پمپ ها در صنایع متفاوتی کاربرد دارند که رایج ترین آن ها پمپ های باد موجود در تعمیرگاه ها است.
این نوع پمپ ها با استفاده از یک موتور الکتریکی یا گازی قطعه ای را کنترل میکند که حجم هوای رونده را مکیده و آن را از یک نقطه محدود با فشار بالا خارج میکند.
قبل از این وجود این نوع پمپ، دستگاه ها مجموعه ای از سیستم های پیچیده سیم، تسمه و چرخ دنده های بزرگ را داشتند که همین وظیفه را به عهده داشتند اما این سیستم ها سنگین و پرهزینه بوده و برای بسیاری از عملیات های کوچک قابل استفاده نبودند.
پمپ ها در زندگی ما نقش بسزایی داشتند و تقریبا از ابتدای حضور اولین تمدن های بشری با ما بوده اند و حالا با تغییراتی که آن را به شکل دنیای امروزی سوق میدهد در خدمت ما هستند. مسیر در دنیای پمپ ها به دو شکل تقسیم میشود:
 مسیری که پمپ طی میکند و مسیری که محصولات و مواد درون پمپ طی میکنند. همه و همه نتیجه سالها در هم کنش ایده ها و تفکرات افراد بوده است. امروزه به پمپ با استفاده از به روز ترین فناوری موفق به تولید آخرین اثر این ایده بوده است و از آن به عنوان پمپ های فنر خارج یاد می‌شود نسلی به روز و شاید اصولی ترین شیوه استفاده از محصولات. اکنون به‌پمپ اولین ارائه دهنده پمپ های بدون تماس فنر با مواد در ایران است و این دستاورد نتیجه تلاش هوشیارانه افراد و کارکنان در این صنعت است.
صنعتی که با سنگ و چوب و نخ شروع شد. با تحولات عظیم در استفاده از قطعات ادامه یافت و حالا به بالغ ترین شکل خود رسیده ، صنعتی که دنیا را در جهت نوین سوق می‌دهد و سبک جدید پمپ ها که با استفاده از بهترین کیفیت موجود در بازار به جهانیان عرضه میشود. تحول در این صنعت خواستار توجه ویژه افراد، صرف وقت و تلاش هوشیارانه ای بود که در این بستر به بهترین نحو انجام شد و حالا به‌پمپ اینجاست تا نتیجه این تلاش را به ارمغان زیبایی ، کیفیت، سهولت در استفاده و کاربرد جامع به دست شما برساند.