تاریخچه پمپ:

شروع پمپ شروع راهبرد یک جریان، قطعاتی که کنار هم قرار گرفتند و باعث شروع یک صنعت شدند ، اولین پمپ تولیدی به دوران خیلی قبل تر برمیگردد، عصر سنگ و چوب، از ابتدایی ترین شکل آن تا امروزی ترین نسل که فاقد فنر است. همه دارای یک هدف مشخص و جامع هستند، راحتی و ابداع سبکی نوین در جهت استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی و نظیر آن.

مدت ها پیش در تمدن های اولیه مردم مصر باستان با استفاده از چوب های بامبو نی هایی ابداع کردند که می‌توانست آب را بدون تماس با دست به دهان بیاندازد. بعد ها از این نی ها به عنوان لوله هایی برای گذر آب درمناطق خشک استفاده میشد تا موجب افزایش سهولت در امر کشاورزی و بقا باشد، اما این نی ها به ابزاری نیاز داشت تا بتوان آب را در سطح منطقه زیستی به جریان برساند، فکر ها یکی شدند و عمل بر آمد؛ اولین پمپ ساخته شده از چوب و سنگ های مخصوص که آب را از مسیری که به آن داده شده بود جریان می‌داد.

مدت ها بعد قطعه قطعه به این فناوری عظیم افزودند تا اولا از اندازه آن کاسته و دوما قدرت آن را افزایش دهند. پس به جای اجرام سنگین که وظیفه هل دادن آب را داشت فنر را جایگزین کردند؛ قطعه ای ساده که میتوانست حالت کشسانی داشته باشد. فنر های ابتدایی با گونه ای که هم اکنون میشناسیم بسیار متفاوت بودند. در واقع اولین فنر ها با بافتن نخی رشته ای و یا بندی از جنس بسیار منعطف و محکم به دو سر چوبی که قابلیت کشسانی بالا داشته باشد و یا استخوان در تیر کمان ها استفاده شدند که کارشان ذخیره نیرو و سپس آزادسازی آن به صورت کلی در یک حرکت بود. با گذشت زمان بشر از این قدرت فشرده سازی استفاده بیشتری کرد و آن را به عنوان یک کلید اساسی به ابزار نهایی یعنی پمپ افزود تا بتواند این صنعت را یک پله به جلو هدایت کند.

حال پمپ به جهان آمده بود و وقت استفاده از آن بود با گذشت زمان مردم دریافتند که چگونه از این ابتکار استفاده بهینه ببرند که سبب افزایش کاربرد این پمپ ها و شکل گیری انواع آن بود که جلوتر با آنها آشنا می‌شویم. اولین پمپ هایی که با استفاده از فنر ساخته شده بودند در حوالی آسیای شرقی پیدا شدند که فنرشان از جنس چوب و پوست حیوانات و طناب هایی از جنس گیاه بود.

بعد از گذشت سالها و استفاده از فنر و نی در راستای هم پدیده ای شکل گرفت که امروزه از آن به عنوان پمپ مکشی یاد میکنیم و این شروع یک تحول در اکثر زمینه های صنعتی بود. پمپ های متعددی که بر اساس نیاز انسان ها ساخته شدند و این ابتکار را به شاخه های کوچکتر تقسیم بندی کردند، به طور کلی پمپ ها به چند دسته کلی تقسیم میشوند و هرکدام از این دسته ها به بخش های کوچکتری تقسیم بندی میشوند.

تاریخچه مصرف پمپ در محصولات آرایشی بهداشتی:

پمپ ها دنیای بزرگی دارند و از انواع مختلفی برخوردار هستند. تقریبا اکثر ما روزانه با چند نوعشان ارتباط داریم و بدون اینکه متوجه بشیم، خواسته و ناخواسته در کنار ما هستند. از شامپوها گرفته تا کرم ها و خوشبو کننده ها. اما چه کسی اولین بار ایده استفاده از پمپ در محصولات آرایشی و بهداشتی و نظیر آن را مطرح کرد؟
در اوایل دهه پنجاه میلادی با قوت گرفتن جنگ جهانی اول سطح بهداشت جوامع رو به کاهش بود. مردم توانایی خرید بالایی نداشتند و هیچ ایده ای برای توزیع بهداشت بین مردم وجود نداشت. همین سبب افزایش بیماری های متعدد و افزایش آلودگی در جهان شد. حالا بیماری به اندازه جنگ برای جامعه مضر بود و اما راهکاری برای خلاص شدن از این بلا وجود نداشت. با گذشت زمان مردم انگستان و اروپای غربی که بیشتر از بقیه کشور ها متحمل ضرر جانی از طریق بیماری شده بودند اولین بار ایده بسته بندی محصولات بهداشتی را میان خانواده های اشرافی انتشار دادند. اما فقط اشراف زاده ها ملزم به استفاده از این نوع بهداشت بودند و مردم عادی هنوز در جدل با بیماری ها بودند، تا اینکه جرج فردریک ارنست آلبرت که پادشاهی آن زمان انگلستان را به عهده داشت با تعیین و تامین سهمیه دارو و لوازم بهداشتی میان افراد رعیت و مردم عادی در کلان شهرها باعث کاهش قابل توجهی از بیماری ها میان مردم شد. اما هنوز مشکل به صورت کلی حل نشده بود ، افرادی که وظیفه توزیع این مواد را داشتند با احتکار مانع رسیدن ملزومات به روستاها و مناطق محروم و حتی شهر های کوچک میشدند. حالا مشکل دیگری به وجود آمده بود و آن کمبود مواد اولیه جهت ساخت منابع بهداشتی بود.
شاهزاده جرج پنجم باز هم اندیشید و ایده دیگری مطرح کرد و این شد که اولین دکه های بهداشت را در بین شهرها راه اندازی کرد و مسئولان موظف بودند تا به همه مردم سهمیه بهداشتی و دارو را برسانند. اما برای مسئولان میزان کافی برای توزیع محصولات مشخص نبود و درگیری برای گرفتن محصولات بیشتر و بیشتر میشد تا این که اولین بسته بندی لوازم بهداشتی برای استفاده عموم مردم تولید شد. این بسته بندی ها کیسه های نازکی بودند که حمل محصولات را راحت تر میکرد. اما استفاده از آن را مشکل و همچنان قابلیت نگهداری از محصولات را به خوبی نداشتند.
رفته رفته طراحی بسته بندی ها به فرم امروزی شبیه شد . با نزدیک شدن به پایان جنگ جهانی ایده ها قوت گرفت و اولین پمپ استفاده شده روی محصولات بهداشتی عرضه شد. این تولد پمپ غلیظ پاش برای محصولات بهداشتی بود. با پایان جنگ جهانی و اتحاد کشور ها در زمینه اقتصاد، رؤسا دیگر کشور ها که شاهد کنترل بیماری توسط شاهزاده جرج پنجم بودند خواستار استفاده از ایده او شدند و این پمپ ها به دیگر نقاط دنیا نیز فرستاده شدند. در آسیا مردم با دیدن فرم این پمپ ها و تلاش بسیار توانستند پمپ رقیق پاش را به گونه ای که امروزه میشناسیم برای استفاده از عطر توسعه دهند و حال پمپ رقیق پاش بود که به دنیا آمده بود.
امروزه فرم پمپ های غلیظ پاش و رقیق پاش با گذشته متفاوت شده و شکل نوین تری به خود گرفته. همچنین به راحتی استفاده از آن افزوده شده پمپ های امروزی با شکلی نوین تر و همینطور دامنه رنگ بندی بالا کمک به زیبایی محصولات می‌کند. آخرین نسل پمپ های طراحی شده در بازار پمپ های بدون تماس با فنر هستند که شرکت به پمپ اولین ارائه دهنده این نوع پمپ ها در بازار ایران است.