بسته بندی محصولات امروزه از مهمترین صنایعی هست که ما با آن سر و کار داریم.
از اقلام مصرفی و خوراکی ها گرفته تا جعبه لوازم خانگی و الکترونیکی همه و همه به این صنعت محتاج هستند‌.
بسته بندی از مهمترین و موثر ترین عوامل تولید و فروش اجناس و محصولات است. به طور کلی بحث فروش کاملا وابسته به طریقه بسته بندی محصولات و چگونگی ارائه آنها در بازار ها است. هرچند که اهمیت این صنعت از این هم فراتر است و تنها به اینجا ختم نمیشود.
بسته بندی محصولات نه تنها باید استحکام و مقاومت کافی را در بر داشته باشد بلکه به زیبایی و خلاقیت و نبوغ هم نیاز دارد تا به بهترین شکل ممکن خود را در بازار و میان رقبا نشان دهد.
بسته بندی هر مصحول آزمون ها و استاندارد های ویژه خودش را دارد و تمامی ویژگی های این مهم مورد بررسی قرار میگیرند. سازمان جهانی استاندارد یا ISO همه‌ی این استاندارد های بسته بندی را مطرح میکند و درباره آنها تحقیق می‌کند. این آزمایش ها شامل عدم نفوذ پذیری، بازاریابی، حمل و نقل آسان و ایمنی بیشتر میشوند که هرکدام به بخش های کوچکتر و زیرمجموعه های متعددی تقسیم میشوند.
متاسفانه صنعت بسته بندی در کشورمان زیر نظر هیچ سازمان یا اداره و دولتی نیست که این امر گستردگی و اهمیت این موضوع را با چالش هایی مواجه کرده است. 
بسته بندی اقلام با توجه به نوع محصول ممکن است متفاوت باشد اما از محبوبترین مواد جهت بسته بندی می‎‌‌‌‌‌توان به کارتن یا جعبه پلاستیک و کیسه و بطری اشاره کرد.
امروزه صنعت بسته بندی تغییر شکل زیادی با گذشته پیدا کرده و به سمت سبک و سوق تزعینی و رنگارنگ میل کرده. بسته بندی مواد غذایی و آرایشی و بهداشتی تولیدی باید بلافاصله بعد از ساخت انجام گیرد زیرا این امر به افزایش سطح بهداشت و همینطور ایمنی این مواد کمک میکند.
صنعت چاپ‌ روی بسته بندی صنعتی جدا نسبت به خود بسته بندی است که پروسه ای حساس و پراهمیت را دارا است برای مثال درج اطلاعات روی پکیج ها باید با دستگاه مخصوص و جوهر بدون مواد شیمیایی صورت گیرد که مانع از حساسیت می‌شود. با همه‌ی این ها میزان نیاز روزافزون به این نوع بسته بندی ها رو به افزایش است چراکه مصرف محصولات روز به روز افزایش میابد.