موادی که در تهیه و ساخت پلاستیک های اطراف ما نقش دارند چیست؟ این سوال جواب های بسیاری دارد چرا که امروزه طیف‌ انواع پلیمر های موجود در بازار بسیار متنوع است و برای هر نوع محصولی مواد مخصوصی وجود دارد به طور کلی ماده اصلی سازنده اکثر آنها پلیمر ها و خانواده آنها هستند از ویژگی های بارز این نوع ماده میشود به استحکام و مقاومت در برابر فشار، شکل پذیری بالا، قیمت و خاصیت ارتجاعی آنها اشاره کرد که در ادامه با چند نوع از این پلیمرها آشنا میشویم…
ABS
 “ای بی اس ها” یکی از محبوب ترین نوع پلیمرها هستند که به عنوان مواد اولیه در تزریق پلاستیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. از ویژگی های این مواد مقاومت بالا، قیمت مناسب، و شکل پذیری بالای آنهاست. این نوع پلیمر ها در انواع قطعات خودرو لوازم خانه و روکش کابل ها و سیم ها مورد استفاده قرار میگیرند.
NYLON
دومین دسته بندی محبوب پلیمر ها به نایلون ها میرسد که دارای مقاومت بسیار بالا در برابر ضربه و استحکام و رسانایی خوب گرما و الکتریسیته هستند. از این نوع مواد برای ساخت قطعات خودرو و ماشین آلات صنعتی و چرخ دنده ها استفاده میشود.
 HDPE
از دیگر عضو های خانواده پلیمر HDPE ها هستند که به مقاومت پایین در برابر ضربه معروف هستند و برای ساخت محصولاتی با جزعیات بالا مورد استفاده قرار میگیرند . این پلیمر استحکام چندان بالایی ندارد و اکثرا برای ساخت محصولات پزشکی به کار گرفته می‌شود.
Delrin (POM)
درلین نیز جزو مواد اولیه محبوب در تزریق پلاستیک است که قابلیت تاب برداشتن در هنگام تزریق را دارد. این ماده‌ مستحکم است و سختی بسیار بالایی دارد. این نوع پلیمر اکثرا در تولید محصولات پلاستیکی خانه و قطعات خودرو و ماشین آلات به کار گرفته می‌شود.
Polystyrened
پلی استایرن‌ها که از ارزان‌ترین انواع ترموپلاستیک‌ها هستند و به مواد غذایی واکنش نشان نمی‌دهند. به همین علت در ساخت ظروف پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
Polypropylene
پلی‌پروپیلن یا pp این نوع پلاستیک بهترین نوع از لحاظ تحمل فشار و ضربه است. تغییر رنگ نمیدهد و به ندرت می‌شکند، از این رو در اکثر صنایع کاربردی است. همچنين یکی از پرکاربردترین و اساسی ترین نوع پلیمرها به حساب می‌آید. از دیگر ویژگی های این پلیمر عدم رسانایی گرما یا الکتریسیته در آن می‌باشد. به‌پمپ همه‌ی محصولات خود را از پلی‌پروپلین تأمین می‌کند که نه تنها زیبایی بالایی دارد بلکه از استحکام و مقاومت بالایی نیز برخوردار است.
فایبرگلاس ها نیز عمدتا حین فرایند تزریق پلاستیک به مواد محصول تزریق میشود تا محصول مستحکم تر شود و یا قابلیت انعطاف پذیری بیشتری پیدا کند.